Bár éppen a turistaszezon közepén tartunk, de turisták pont ugyanannyira nincsenek a Brit tengerpartokon sem, mint Budapest belvárosában.
A világutazó Banksy pedig jobb híján hazai pályán alkotott: az elmúlt hetekben sorra tüntek fel a rá jellemző patkányok, feszítővassal bontott burkolatban homokozó kissrácok, vagy egy buszmegálló “tetején” stencilezett táncoló nyugdíjasok az angol tengerparti nyaralóhelyeken, Gorlestonban és Great Yarmouthban, Norfolk megyében, valamint Lowestoftban, Suffolkban.
(Ha valaki a kisfilmben hallható zenére lenne kíváncsi: a Tones and I “Dance Monkey” című számának számtalan tangóharmonika feldolgozásából az egyik az).
A teljes inkognítóban működő Banksyt egyébként néhány hete ismét leleplezték:
a bristoli graffiti szcéna egyik leghitelesebb old school arca, a dj-legenda Goldie, egy rádióműsorában véletlenül “Rob“-ként hivatkozott a titokzatos művészre, ami ugye erőteljesen alátámasztja az egyik legnépszerűbb elméletet, miszerint Banksy maga Robert Del Naja / 3D, a Massive Attack formáció agya és frontembere, aki mellesleg szintén bristoli ex-graffitis, festő – és Goldie közeli haverja.
Ugyanakkor létezik egy másik teória is, ami szerint Banksy igazi neve Robin Gunningham, egy 1973-as születésű szintén bristoli, dettó volt graffitis, /festőművész, nem mellesleg Goldie egy másik régi ismerőse – akit valószínűleg szoktak Robnak is hívni.
Persze ha minket kérdeztek, Banksy valójában nem 3D, nem Gunningham, de nem is Jamie Hewlett, a Gorillaz rajzolója/alapítója, hanem egyszerűen Jimmy Cauty a KLF-ből, aki mindig is hasonló hangulatú alkotásokban és miniatűrökben utazott, és egykor elégetett egymillió angol fontot.